Рідкісні комахи

Рідкісні комахи, занесені до Червоної Книги України

Близько 90% всіх тварин на Землі - комахи. Однак довгий час питання збереження рідкісних видів безхребетних організмів, зокрема комах, не розглядалося, але ж цей клас тварин не менш важливий в екосистемі нашої планети, ніж будь-який інший.
У перше видання Червоної Книги України (1980 рік) було внесено всього 18 видів комах, у другому виданні кількість рідкісних безхребетних членистоногих значно збільшилася - до 173. За останні роки тенденція щодо збереження рідкісних видів не особливо поліпшується. В останньому списку зникаючих комах України за 2009 рік числиться 226 видів.

Емпуза смугаста

Цей реліктовий вид богомолів дуже рідкісний на Україні. Його можна зустріти в південній частині Одеської області і в Криму. На жаль чисельність виду з кожним роком скорочується в результаті оранки земель, випасання худоби та використання пестицидів. За межами України Емпуза смугаста можна знайти на Балканах, Близькому Сході, на півдні Європи і на північному сході Африки.
Емпуза смугаста

Жук-олень

Жук-олень є найбільшим жуком на території Європи. Зустрічається в дубових лісах Європи, Близького Сходу та Північної Африки. Чисельність виду швидкими темпами скорочується, тому комаха занесена до Червоної книги багатьох держав, у тому числі Росії, України та Білорусі. У Данії, Естонії та Литві жук-олень вже повністю зник.
Жук-олень
На Україні жук-олень зустрічається в центральних, східних і північних областях, так само є знахідки в Кримських горах. Головною причиною скорочення чисельності виду - вирубка вікових дубових лісів, викорчовування старих пнів і дерев - основних місць проживання жука і розвитку його личинок. Так само негативно позначається і обробка лісових масивів пестицидами та іншими хімікатами.

Усач великий дубовий

Зустрічається вусань дубовий по всій Європі і на Кавказі. На території України мешкають у західних, центральних областях, невеликі популяції зустрічаються в Криму та сході. Як і жуки-олені, великий дубовий вусач краще селитися в багаторічних густих дібровах, тому так само страждає через викорчовування і вирубки старих дубів.
Усач великий дубовий

Зерінтія Поліксена

Зустрічається на півдні і південно-східній частині Європи, в Туреччині, на Уралі і Кавказі. На Україні поліксену можна побачити в східних, центральних і південних областях. На чисельністі популяції позначається осушення або затоплення заплав, вирубка лісів, зниження кормової бази для гусені, забруднення навколишнього середовища.
рідкісні комахи України
Так само до Червоної Книги України входять комахи, які отримали охоронний статус - ENабо CR - це ті види, які раніше зустрічалися на території держави, проте за останні десятиліття вони не були зафіксовані, можливо навіть вимерли.

Скарабей священний

Священний скарабей зустрічається на південному сході Європи, Середземномор'я, Близькому Сході і на півночі Африки. На Україні скарабей дуже рідкісний. Раніше він зустрічався на півдні і в Криму, проте за останні 50 років не було знайдено ні однієї особини цієї комахи.
скарабей

Златка блискуча

Це дуже рідкісний реліктовий вид комах, швидше за все вимерлий. Раніше мешкав в середній і південній Європі, в тому числі і на Україні. Однак за останні 60 років не було знайдено жодної особини. В Інституті зоології України і Зоологічному інституті Санкт-Петербурга в колекціях зберігається всього два екземпляри златки блискучої, знайдених на Україні.
Златка блискуча

Трищітка ширококрила (лат. Bryodema tuberculatum)

Цей вид сарани був широко поширений на території Євразії, однак сьогодні він катастрофічними темпами зникає. У 50-х рр. ХХ століття він вже повністю зник у Польщі, не краще йдуть справи і на Україні. Раніше він відзначався в Чернігівській, Київській, Харківській і Полтавській областях. Останні знахідки трищітки ширококрилої були зафіксовані в 1953 році, проте в охоронний список вид був внесений тільки в 2009 році.
Bryodema tuberculatum
Але є і позитивні моменти. З останнього видання Червоної Книги України було виключено 27 видів комах, оскільки чисельність їх популяцій була відновлена ​​до безпечного рівня. Серед них: голубянки Дафніс, ведмедиця чотирьохточкова, джміль незвичайний, ведмедиця Гера, бражник олеандровий і т.д.
бражнік олеандровий

Немає коментарів:

Дописати коментар